Miras Hukuku

Yaşam gibi ölümde ayrı bir süreçtir. Hayatta olduğumuz sürece bazı mal varlıklar ediniyoruz bunları çoğu zaman ailemiz bizden sonraki hayatlarında rahat ve ferah bir şekilde yaşamaları için yapıyoruz. Eğer ölümden önce mal paylaşımı yapmak istiyorsanız Miras Hukuku konusunda hizmet veren bürolarımıza başvurup avukatlarımızdan yardım alabilirsiniz. Ölümden önce bir mal paylaşımı yapılmadıysa miras davaları söz konusu olacaktır.

Kaç Türlü Mirasçı Vardır?

Yasal olarak iki tür mirasçı vardır. Kişiyle bağı olmayan ve mirasçılara bırakılan mal varlığına tereke denir. Yasal olarak miras bırakanın mirasçısı olmaması durumunda, eğer ki miras bırakan ister ise mirasçı olma hakkına sahip olan mirasçılardır. Mirasçıların bazı dereceleri bulunmaktadır.

1.derece mirasçılar kimlerdir?

Mirasçının varsa çocukları, torunları vb. çocuklar eşit mirasçılardır. Mal paylaşımı konusunda büromuz sizlere detaylı olarak yol gösterilecektir.

 

2.Derece Mirasçılar Kimlerdir?

Miras bırakanın ana ve babasıdır. Ana ve baba da eşit miracıdır. Miras bırakanın çocukları, eşi, torunu yok veya ölmüş ise anne babaları da eğer ölmüş ise kardeşleri mirasa ortak olabilirler.

3.Derece Mirasçılar Kimlerdir?

Miras bırakandan önce diğer tüm yakınlarının ölmeleri halinde, mirasçılar, büyük ana ve büyük baba olacaktır.  Eğer miras bırakan kişi evlat edinmiş ise miras bırakan özel olarak istemediği sürece mirastan yararlanamaz.

Devlet Ne Zaman Mirasçı Olur?

Mirasçının üç dereceden de hiç akrabası kalmaması durumunda mirasçının tüm mal varlıkları devlete kalmak durumundadır. Bu duruma hiçbir şekilde engel olunamaz ve devlete verilen mallar bir mirasçı çıkması durumunda iade edilemez.

Mirastan Atma Nedir?

Mirasçı istemediği kişileri mirastan atma hakkına sahiptir. Fakat bunu yapabilmesi için o kişi ile bağlarını kopardığını yasal olarak göstermek zorunda ya da ölümünden önce vasiyetini yazarak herhangi bir şey bırakmadığını belirtebilir. Bu süreçte avukatlarımızdan yardım alarak vasiyetinizi yazdırabilir yâda mirastan atma davası açtırabilirsiniz.

Miras Reddetme Şansı Var Mı?

Miras kaldığını öğrendikten sonra herhangi bir sebepten mirası reddetme şansınız bulunmaktadır. Bunun için avukatlarımızdan yardım alarak reddi miras davası için mahkemeye başvurabilirsiniz.